У Ресавској 40б у оквиру изложбе „Форма, примена, уметност“ поводом 70 година постојања Факултета примењених уметности биће организовано низ радионица, вођења, разговора са уметницима и предавања. Улаз на све порограме је бесплатан.
14. мај
Одсек Костим, модул Сценски костим
На модулу Сценски костим студенти стичу потребно теоријско, ликовно и практично знање као основу за аутентично, самостално пројектовање и успешну реализацију сценског костима за све медије и различите жанрове (позориште, филм, телевизија, видео, мултимедија, перформанс). Настава је индивидуална и обавља се у учионицама и радионицама.
ОТВОРЕНА ВРАТА
Време одржавања презентације и представљање програма модула Сценски Костим и разговор са посетиоцима подељено је у два идентична блока са почетком у 12-13:30 ч. и 14-15:30 ч.
Програм на основним, мастер и докторским студијама презентују:
- проф. мр Љиљана Петровић
- проф. мр Маја Студен
- доцент Светлана Цвијановић
- доцент др Иван Грубанов
Представљање модула састоји се од кратког уводног предавања на коме ће професори говорити о главним предметима: Цртању и Сликању; Костимографији 1, 2 и 3; Сценском костиму 1 и 2 (основне академске студије); Сценском костиму 1 и 2 (мастер академске студије) и Сценском костиму у експериметалном аудио визуелном делу (докторске уметничке студије).
Након уводног предавања , посетиоцима се пружа могућност да постављају питања и погледају презентацију радова студената сценског костима:
* Избор најбољих студената сценског костима и костимографа који су дипломирали у периоду од 1997-2018., на модулу СК на ФПУ у Београду (студентски и садашњи професионални радови, радионице и студентски тематски уметнички пројекти по позиву)
* Избор најуспешнијих радова студената сценског костима: фотографије и идејне скице сценског костима; фотографије реконструкције костима и скице из предмета костимографија; фотографије настале у току радног процеса и реализације сценског костима у простору модула Сценски костим
* Видео радови са приказима сценских костима реализованих за дипломске, мастер и тематске изложбе
костимографија; фотографије настале у току радног процеса и реализације сценског костима у простору модула Сценски костим
* Видео радови са приказима сценских костима реализованих за дипломске, мастер и тематске изложбе
15. мај
Одсек Костим, модул Савремено одевање
Програм модула Савремено одевање пружа могућност будућим дизајнерима да се кроз ликовне и техничко- технолошке садржаје оспособе за пројектовење и обликовање савремене серијске и уникатне одеће, обуће и модних детаља. Да би реализација пројекта била на највишем професионалном и естетском нивоу, студенти поред метода индустријске производње изучавају и стручне предмете који својим садржајем обезбедјују највиши ниво знања, како у занатско- технолошком, тако и у стваралачком смислу. Настава је индивидуална, обавља се у факултетским радионицама, уз сталне консултације свих учесника у настави. Наставни процес обухвата идејна решења, студије и реализацију у материјалу. Финални производи се презентују на изложбама и модним ревијама.
Представљање модула чини визуелна презентација рада на предметима: Одевање I и II, Савремено одевање I и II, Цртање и сликање I и II, као и презентација радова студената мастер студија. После тога се отвара простор за евентуалну дискусију у оквиру које присутни професори одговарају на питања посетилаца.
Презентацију организују професори :
- проф. Гордана Комад Арсенијевић
- проф. Ингрид Хуљев
- проф. Зора Поповић
- доцент Иван Грубанов
Почетак презентације: 12ч.
16. мај
Сценографија
Програм модула Сценографија даје највиши ниво стручно-уметничког образовања у области сценографије. Дипломирани примењени уметник из области сценографије је у стању да стручно и компетентно обавља свој креативни посао који се састоји из: пројектовања сценографије за позориште (сцена-кутија) као и за алтернативне сценске просторе; сценографије за филм (избор, адаптација и градња објеката) и све врсте телевизијских пројеката.
У овом дану наставници са Одсека разговараће са посетиоцима изложбе, упознати их са изложеним експонатима, самом струком као и активностима одсека Сценографије. Разговор ће обухватити и теме улоге и значаја сценографије у позоришту односно филму и телевизији, а наставници – аутори ће одговарати и на сва питања заинтересованих како везаних за саму уметничку област тако и за студије сценографије на Факултету примењених уметности.
17. мај
Примењена графика
У оквиру одсека Примењена графика предаје професорка Маријана Пауновић, која студентима са свих модула Факултета држи предавања из уже уметничке области Пројектовање облика. За овај дан изабрана су два инспиративна програма, у виду предавања и радионице.
Предавање: „АНАМОРФОЗЕ У ПРИМЕЊЕНИМ УМЕТНОСТИМА И ДИЗАЈНУ“, предавач: доцент др Маријана Пауновић; потребно време: 2 сата: предавање и дискусија.
Јавно предавање на тему анаморфоза одговориће на питања шта су то анаморфозе, које све врсте анаморфоза постоје и у којим областима визуелних уметности имају примену. За истраживање и разумевање овог феномена неопходан је интердисциплинаран приступ о коме ће на предавању бити речи. Подела анаморфоза, на основу њихове геометрије, систематично је постављена и разјасниће комплексност самог појма. Приказаће се различити конструктивни системи анаморфоза и начини остваривања различитих ефеката илузије.
РАДИОНИЦА ОПТИЧКИХ ИЛУЗИЈА – Израда оптичких анаморфоза у равни; предавач и координатор: доцент др Маријана Пауновић; потребно време: 3 до 4 сата, до 15 учесника.
Радионица је намењена свима који су заинтересовани, да сазнају како се пројектују одређене оптичке илузије, као и да се упусте у реализацију своје оптичке анаморфозе. Незаобилазан ефекат изненађења и чињеница да су га сами створили, разбиће све недоумице у вези илузионистичких 3Д цртежа. Идеја је да се у јавности популарише примењена геометрија и њена примена у визуелним уметностима, па самим тим и ужа уметничка област по којој је Факултет примењених уметности препознатљив и јединствен у Србији.
18. мај
Одсек Примењена графика – модул Анимација
У оквиру модула Анимације, након увода и презентације ред. проф. Растка Ћирића који ће говорити о Студију Анимације на ФПУ, биће приказан програм Награђени : Двадесет пет одабраних анимираних филмова и минијатура велике разноврсности тема, техника, ликовних стилова и приступа, који представљају све периоде у развитку Студија за анимацију ФПУ, од првих покушаја и експеримената рађених на предмету Илустрација, до зрелих ауторских подухвата и успеха на међународним фестивалима. Од 20 награђених филмова из овог избора, чак четири су освојила гран-при на престижним фестивалима. У укупан одабир је ушло и пет анимираних филмова посвећених професорима ФПУ.
Трајање пројекције: 80 + 11 мин
19. мај одсек
Примењена графика – модул Фотографија
Светла страна фотографије
Владимир Перић, доцент фотографије, представиће један сегмент свог пројекта Мала историја фото нагона, који се заснива на обимној колекцији старих фотографија, прикупљаних више од две деценије. Издвојена тема ће приказати најразноврсније духовите ситуације забележене аналогним фотоапаратима, од дечјих несташлука до неочекиваних досетки одраслих.
19. мај
Примењена графика
У оквиру одсека Примењена Графика у радионицама Факултета стичу се знања из различитих графичких техника. Пратећи програм у виду предавања и радионице биће посвећен причи о ручној штампи, а учесници ће имати прилику да се, кроз израду печата и његовог отискивања, упознају са високом штампом. Програм је отворен за најширу публику.
Предавање: Непролазност ручне штампе
Предавање је засновано на дугом историјату графике – ручне штампе од праисторије до данашњих дана. Уз причу о коренима, развоју графике и графичких техника кроз историју, истакли би се уметници графичари, као и уметници који су бавили графиком уз другу уметничку дисциплину попут сликарства, вајарства... У оквиру предавања био би демонстриран и алат којим се изворе различите графичке технике. Истакла би се и улога ручне штампе у новом добу, њена „непролазност“ и уметничка свеприсутност. Биле биле би одређене и разлике између ње и дигиталне штампе.
Предавач: Гордана Петровић, професор графике на Факултету примењених уметности и демонстратор Ивана Флегар, уметнички сарадник на истом факултету.
Радионица: Утисак о отиску
На радионици учесници ће моћи да се упознају са најранијим видом штампе, високом штампом, начином израде печата и његовим отискивањем. Сваки учесник ће моћи по сопственом избору мотива да изради печат и након тога направи отисак. Поред стеченог и примењеног знања, учесници ће печат и отисак понети са собом.
Радионица ће бити реализована у сарадњи са студентима прве године одсека Примењена графика.
Радионицу ће водити проф. Гордана Петровић, доцент Габријела Булатовић и уметнички сарадник Ивана Флегар