Срдачно Вас позивамо да у свој календар унесете археолошку Конференцију “Накит остаје НАОС 2.0” и присуствујете скупу на коме ће бити представљени бројни истраживачки радови, на тему формирања збирки, идентификације, тумачења, приказа добре праксе и могућности коришћења специјалних збирки археолошког накита.
На конференцију је позвано десет археолога из музеја и научних институција из пет земаља у региону; поред археолога из Србије, присутне су и колеге из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине и Македоније, који су Конференцију видели као прилику да презентују и дискутују о својим најновијим сазнањима. Приспели стручни радови са различитих аспеката, теоријских и практичних, истражују археолошки накит у дугом временском оквиру његове појаве.
Представљене истраживачке студије ће бити публиковане у Саопштењима са конференције, а за ову свеску можете пријавити свој истраживачки рад и ако са њим не учествујете у званичном делу Конференција.
О конференцији НАОС 2.0
Конференцију организује Музеј града Београда поводом успешно реализоване међународне сарадње на реализацији изложбе Накит остаје, наслеђе наш најдрагоценији накит. Изложбом којом је у сарадњи са пет регионалних музеја из Словеније обележена 2018 - Година европског наслеђа. Пројекат и изложбу је осмислио тим археолога из Словеније и Србије на челу са кустоскињом, доктором археологије и писцем Вереном Видрих Перко.
Музеј града Београда, је у овом догађају учествовао са изложбом “Благо Сингидунума“, у реализацији Пројекта учествовало је још четири музеја из Словеније: Горењски Музеј из Крања, Посавски музеј из Брежица, Толмински музеј и Покрајински музеј из Копра, а у обликовању изложбе укључио се велики тим који је поред кустоса археолога, укључио и младе уметнике, фотографе и дизајнере.
Циљ Конференције је да настави сарадњу којом је обележена 2018 Година европског наслеђа, те да по узору на словеначки модел сарадњу настави и у 2020. години када је планиран финални догађај - изложба Накит остаје - наслеђе наш најдрагоценији накит, на којој ће се представити локално наслеђе више музеја из региона.
Позвани учесници
- Верена Видрих Перко, Горењски музеј, Крањ
- Гоце Наумов, Универзитет Гоце Делчев, Штип
- Јасна Вуковић, Филозофски факултет, Београд
- Софија Стефановић, Лабораторија за биоархеологију, Филозофски факултет, Београд
- Катарина Дмитровић, Народни музеј, Чачак
- Миха Млинар, Толмински музеј, Толмин
- Јана Пухар, Посавски музеј, Брежице
- Ана Марић, Земаљски музеј БиХ, Сарајево
- Тимка Алихоџић, Археолошки музеј, Задар
- Маша Сакара Сучевић, Покрајински музеј, Копер
- Татјана Михајловић, Народни музеј, Краљево
- Марина Ковач, Археолошки музеј Осијек
Научни одбор Конференције
Научни одбор конференције позива колеге које са различитих аспеката, теоријских и практичних, истражују археолошки накит да учествују на Конференцији НАОС 2.0 која ће им пружити прилику да презентују и дискутују о својим најновијим сазнањима.
- Ддр. Верена Видрих Перко, Горењски музеј, Крањ Погледајте профил
- др Гордана Јеремић, Археолошки институт, Београд Погледајте профил
- др Адам Црнобрња, Народни музеј, Београд Погледајте профил
- др Маша Сакара Сучевић, Покрајински музеј, Копер Погледајте профил
- др Славица Крунић, Музеј града Београда, Београд Погледајте профил
Организациони одбор
- Јелена Медаковић, директор Музеј града Београда
- Милорад Игњатовић, Музеј града Београда
- Адам Црнобрња, председник Српског археолошког Друштва
- Гордана Јеремић, Археолошки Институт, Београд
- Ђурађ Ђурић, Музеј града Београда
- Јована Ивелић, Музеј града Београда
Конференција је замишљена као дводневна манифестација током које ће, првога дана, бити организован научни скуп на коме ће предавања одржати 12 реномираних археолога из региона. Конференција је међународног карактера а званични језици су енглески и језици са простора бивших југословенских Република.
Корисне информације
Упутство за Регистрацију
Да би се укључили у завршни програм конференције, најмање први аутор или један коаутор сваког прихваћеног рада се мора регистровати слањем регистрационе форме на и-мејл Конференције Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. (истекао рок)
Свој рад можете пријавити за Саопштења са скупа чак и ако не учествујете у званичном делу Конференције. У овом случају, први аутор или било који коаутор сваког прихваћеног рада мора доставити кратку верзију рада најкасније до 15. децембра 2019. године.
Како да припремите кратак рад за Саопштења са конференције
- Текст (мин. 2 стране / маx. 4 стране) треба да покрије једну од области, теоријску или практичну, истраживања археолошког накита
- Молимо Вас да се придржавате рока за пријављивање радова (15. септембар 2019)
- Радове треба припремити према понуђеном примеру, а могу бити написани на енглеском језику или на неком од језика са простора бивше Југославије
- Прилози и табеле треба да буду уметнуте у текст и не треба их предавати одвојено
- Сви радови бит ће подвргнути стручном прегледу од стране чланова Научног одбора
- За обавештење о прихватању, молимо Вас погледајте Важне датуме
- Први аутор или један коаутор сваког прихваћеног рада мора бити регистрован пре истека рока за предају радова за Саопштења (20. децембар 2019.) да би гарантовао своје укључивање.
Важни датуми
Позив ауторима и отворена регистрација: 30. јун 2019
Рок за регистрацију: 30. август 2019
Рок за пријављивање сажетака: 15. септембар 2019, до 250 речи
Обавештења ауторима о прихватању рада 20 септембар
Време одржавања конференције: 24-25. октобар 2019
Рок за слање радова за Саопштења са конференције: 20. децембар 2019.
Контакт
Милорад Игњатовић
Музејски саветник
Кустос Збирке за Антику
Археолошко одељење
Музеј града Београда
ул. Змај Јовина 1, Беoград
моб. + 381 60 5005 186
тел. + 381 11 2638 744, 2630 825
фаx. + 381 11 3283 504
е-маил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
www.mgb.org.rs